Rozdział 19 - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jak w winnicy księdza, w którego domu modlił się św. Franciszek, tłum liczny, który przybył do niego, pozrywał winogrona i jak potem winnica ta zrodziła cudownie więcej wina niż kiedykolwiek, wedle przyżeczenia św. Franciszka. I jak Bóg objawił św. Franciszkowi, że będzie uczestnikiem raju.

Kiedy św. Franciszek był raz ciężko chory na oczy, kardynał Ugolino, opiekun Zakonu, napisał mu z wielkiej czułości, którą żywił dla niego, by przybył doń do Rieti, gdzie mieszkał znakomity lekarz chorób ocznych. Św. Franciszek otrzymawszy list kardynała poszedł najpierw do Świętego Damiana, gdzie bawiła św. Klara, oblubienica pobożna Chrystusa, by pocieszyć ją, a potem udać sie do kardynała.

Lecz skoro św. Franciszek tam przybył, pogorszyło mu się w nocy następnej na oczy tak, że nie widział zgoła świata. Kiedy przeto nie mógł odjechać, sporządziła mu św. Klara namiot z trzciny, by w nim lepszego mógł zażywać wczasu.

Lecz św. Franciszek nie mógł z powodu dolegliwości choroby i dla mnogości myszy, które go trapiły, odpocząć zgoła ni we dnie, ni w nocy. Doznając coraz więcej męki i udręki, jął myśleć i rozumieć, że był to bicz Boży za grzechy jego, i począł dziękować Bogu całym sercem i pełnymi usty, i krzycząc głosem wielkim mówił: „Panie mój, godzienem tego i najgorszego, Panie mój, Jezu Chryste, Pasterzu dobry, któryś nam, grzesznikom, udzielił miłosierdzia swego w różnych udręczeniach i mękach cielesnych, udziel mnie, owieczce swojej, łaski i siły, by żadna choroba ni lęk, ni ból nie oddzieliły mnie od Ciebie”.

Kiedy się tak modlił, doszedł go głos z nieba, który rzekł: „Franciszku, odpowiedz mi: gdyby ziemia cała była złotem, a morza wszystkie i źródła, i rzeki balsamem, a góry wszystkie i wzgórza, i skały drogimi kamieniami, a ty byś znalazł skarb inny, cenniejszy niż te rzeczy, jako złoto cenniejsze jest od ziemi, a balsam od wody, a drogie kamienie od gór i skał; i gdyby dano ci za tę chorobę ten skarb szlchetniejszy, azali nie winein byś być wielce zadowolony i bardzo się radować?”. Odrzekł św. Franciszek: „Panie, niegodzienem tego cennego skarbu”. A głos Boga rzekł: „Raduj się, Franciszku, gdyż jest to skarb zywota wiecznego, który chowam dla ciebie i którym cię obdarzę, kiedy przyjdzie godzina; a choroba ta i udręka jest zadatkiem tego skarbu błogosławionego”.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kwiatki św. Franciszka - streszczenie
2  Święty Franciszek z Asyżu - życiorys
3  Charakter Kwiatków... - brak dydaktyzmu, prostota, radośćKomentarze: Rozdział 19

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: