Rozdział 19 - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wówczas św. Franciszek wezwał towarzysza w największej radości z tej obietnicy wspanialej i rzekł: „Chodźmy do kardynała”. I pocieszywszy wpierw św. Klarę słowy Bożymi i pożegnawszy się z nią pokornie, ruszył w droge ku Rieti.

Kiedy już był blisko, wyległo naprzeciw niego takie mnóstwo ludzi, że skutkiem tego nie chciał wejść do miasta. Lecz poszedł do pewnego koscioła, który stał w pobliżu, może dwie mile od miasta.

Skor mieszkańcy dowiedzieli się, że jest w owym kościele, zbiegli się w takiej ilości, by go widzieć, że zniszczyli całą winnicę owego kościoła, a wszystkie grona zerwali.
Przeto ksiądz bolal wielce w sercu swoim i żałował, że przyjął św. Franciszka do swego kościoła.

Jednak Bóg odsłonił myśli księdza św. Franciszkowi, który kazał go przyzwać do siebie i rzekł: „Ojcze najdroższy, ile miar wina daje ci ta winnica rocznie, jeśli najobficiej urodzi?” Odrzekł: „Dwanaście miar”. Rzekł św. Franciszek: „Proszę cię, ojcze, byś zniósł cierpliwie, że pobędę tu jeszcze kilka dni, bowiem mam tu wiele spoczynku. I pozwól rwać każdemu z winnicy swojej, dla miłości Boga i mojej, biedaczyny. Przyrzekam ci w imię Pana mego, Jezusa Chrystusa, że dawać ci będzie corocznie miar dwadzieścia”. A czynił to św. Franciszek, by tam pozostać, gdyż widział, że zbierze wielkie żniwo z dusz ludzi, którzy tam przybywali; a wielu z nich odchodziło w upojeniu miłością Boską i wyrzekało się świata.

Ksiądz zaufawszy obietnicy św. Franciszka pozostawił chętnie winnice tym, którzy przybyli.

I dziw! Cała winnica była tak zniszczona i ograbiona, że pozostało ledwo kilka pnączy z jagodami. Lecz nadszedł czas winobrania: ksiądz zbiera jagody, kładzie je w kadz i wedle obietnicy sw. Franciszka zbiera dwadzieścia miar najlepszego wina.

Cud ten dał jasno do poznania, że jak przez zasługe św. Franciszka winnica z gron ograbiona obfitowała w wino, tak lud chrześcijański, wyjałowiony grzechem z cnoty, przez zasługi i naukę świetego Franciszka obfitował często w dobre owoce pokuty.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kwiatki św. Franciszka - streszczenie
2  Jan Paweł II o św. Franciszku z Asyżu
3  Sytuacja Kościoła we Włoszech przed św. FranciszkiemKomentarze: Rozdział 19

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: