Święty Franciszek z Asyżu - życiorys - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wesoła młodość w bogatym domu
Franciszek urodził się około 1182 r. w Asyżu. Jako syn bogatego kupca, Piotra Bernardone, ukończył szkoły, ale ich poziom był bardzo niski (objaw schyłku szkoły katolickiej). W młodości prowadził hulaszcze życie. Słynął z głośnych zabaw urządzanych z przyjaciółmi w mieście. W 1198 r. Asyż wyzwolił się spod panowania niemieckiego, ale rozpoczęły się walki między miastami: Asyżem i Perudżią, podczas których Franciszek dostał się na rok do niewoli. Po okresie choroby Franciszek postanawia zmienić swoje życie. Biograf Franciszka, P. Sabatier, pisze:
Od nienawiści zła do miłości dobra jest droga daleka
. W Rzymie Franciszek po raz pierwszy wkłada szatę żebraka. Prowadzi życie w osamotnieniu. Kiedy wraca do ojca, stary Bernardone, nie mogąc znieść przemiany syna, prosi o pomoc władze. Wtedy Franciszek zrzeka się pieniędzy, a nawet szat – zupełnie nagi wychodzi na dziedziniec miasta. Postanawia służyć już tylko Bogu.

Początek posługi innym
Franciszek zaczyna opiekować się trędowatymi. Odbudowuje kapliczkę św. Damiana, dostając kamienie w zamian za śpiew. Później przenosi się do odbudowanej przez niego sławnej Porcjunkuli. Mieszka w małych pustelniach pod Asyżem. Tam święty gromadzi też towarzyszy, uczy ich idei miłości, czystości i ubóstwa, pracuje, pomaga ludziom.

Relacja Franciszka i Kościoła
Franciszek buntował się przeciw jakimkolwiek zakonom i instytucjonalizacji w ogóle. Żył wolny, swobodnie prawił kazania, pracował wraz z towarzyszami, liczyły się dla niego przede wszystkim chęci, a nie obowiązki. Nie znosił ścisłości paragrafów i odtrącał kościelne reguły. Jego usposobienie było radosne, spontaniczne, pełne dziecięcej wiary w dobro. Jego wyobraźnia żywiła się obrazami piękna przyrody włoskiej, niesamowitymi opowieściami o rycerzach i wspaniałych walkach – w młodości, a także opowiastkami ludowymi – w dojrzałym wieku, już po udaniu się do pustelni. Idee franciszkańskie zostaną jednak wkrótce wciągnięte w rejestr kościelnych reguł. Grupa św. Franciszka musi poddać się rygorom Kościoła. Święty pragnął, aby cały świat stał się braterską wspólnotą równych, których bogactwem jest wartość duszy. Gdy ubiega się w Rzymie o możność kazania, Kościół przekreśla jednak marzenia Franciszka – wyznacza naczelnika. Święty zostaje założycielem zakonu franciszkanów.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kwiatki św. Franciszka - streszczenie
2  O Kwiatkach św. Franciszka powiedzieli
3  Charakter Kwiatków... - brak dydaktyzmu, prostota, radośćKomentarze: Święty Franciszek z Asyżu - życiorys

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-08 16:12:09

Uważam ,że ta strona nie została stworzana po to by można było na niej grać,ale po to by nabrać więcej wiedzy o tak ciekawej osobie jak św.Franciszek z Asyżu.Moim zdaniem ta strona jest świetna.Osoba św. Frańciszka jest swietnie przedstawiona w tym artykule.Ogólnie jego zyciorys został zaogólniony,ale zrozumiały.To wszystko co miałam do powiedzenia.Ja idę pomyszkować na innych stronach internetowych na teem św.Franciszka


2018-10-04 20:30:09

Elo ziomy!!!!!!! A więc ta strona jest do kitu. Nic nie pisze jakie miał zasady itp. Same nudy żadnych gier w których rolę główną otrzymał by Franciszek. Pozdro


2018-09-22 22:04:23

zupełnie się zgadzam z karoliną i markiem. takie osoby jak one moją przed sobą przyszłość a ,,ten na dole" to przykład na brak kultury osobistej. moim zdaniem się ośmieszył(a). dla mnie jesteś niedojrzały(ła). brak ci wiary. co do strony jest bardzo treściwa i ciekawa. również pomogła mi w pracy domowej. to smutne,że zagladamy na tego typu stronę tylko w potrzebie znalezienia odpowiedzi postawionych nam przez katechetę. postaram się to u siebie zmienić.


2013-05-24 15:21:44

Trochę ten życiorys nie jest zgodny z faktami historycznymi. Wiele z nich zostało pominiętych (podróże misyjne św. Franciszka, trzykrotne otwarcie Ewangelii, by poznać wole Bożą, sen w Spoleto itd.), które są kluczowe dla postaci św. Franciszka. Poza tym św. Franciszek świadomie dążył do założenie nowej struktury w kościele. Wiele pozmieniałbym w tym życiorysie...


2010-03-04 18:31:42

Dobre,mało błędów i wogóle pomogłeś(aś) mi w zadaniu domowym z religii.To był bardzo dobry człowiek i chciałbym być tak wierny jak on.Widze w komentarzach(do tego na dole "a co was to ()")że jest tu dureń który za miast mózgu ma żołądek.Powinienesz się wstydzić że komentujesz w taki sposób publicznie na tej stronie jest karygodne!Zależy ci tylko n rozrywce a dla wiary nawet kota nie ściągniesz z drzewa!Wstydź się!
Streszczenia książek
Tagi: